کشف معبد دایره‌ای‌شکل در مکزیک
۱۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۳
شناسه : 2481

باستان‌شناسان یک معبد مدور متعلق به تمدن «مایا»‌ را در مکزیک کشف کردند. به گزارش ایسنا و به نقل از لایوساینس، باستان‌شناسان بقایای یک معبد مدور را در مکزیک کشف کرده‌اند که گمان می‌رود برای «کوکولکان»، یکی از خدایان «مایا»ها ساخته شده باشد. این معبد که قدمت آن حدود ۱۰۰۰ سال برآورد شده است در […]

پ
پ


باستان‌شناسان یک معبد مدور متعلق به تمدن «مایا»‌ را در مکزیک کشف کردند.

به گزارش ایسنا و به نقل از لایوساینس، باستان‌شناسان بقایای یک معبد مدور را در مکزیک کشف کرده‌اند که گمان می‌رود برای «کوکولکان»، یکی از خدایان «مایا»ها ساخته شده باشد.

این معبد که قدمت آن حدود ۱۰۰۰ سال برآورد شده است در «ال تایگر» کشف شده که محوطه‌ای باستان‌شناسی واقع در ایالت «یوکاتان» است و یکی از آخرین سکونتگاه‌های «مایا»ها قبل از فروپاشی این تمدن بود.

کارشناسان معتقدند که این سازه اطلاعات ما درباره سال‌های پایانی سکونت در «ال تایگر» را افزایش می‌دهد.

«دیه‌گو پریتو هرناندز»، مردم‌شناس و مدیرکل موسسه ملی مردم‌شناسی و تاریخ مکزیک(INAH) توضیح داد: «سازه‌های مدور به طور کلی مربوط به بازه زمانی ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلادی است که «مایا»ها با مناطق آمریکای میانه ارتباط داشتند.»‌

کارشناسان معتقدند که این ساختمان در مقطعی از تاریخ از اهمیت بسیار بالایی برای مردم «مایا»‌ برخوردار بوده است.

محققان گمان می‌کنند این معبد همان معبدی است که در اسناد تاریخی که در فاصله ۱۵۷۵ تا ۱۵۷۶ میلادی نگاشته شده‌اند به آن اشاره شده است. این متون جزئیاتی از معبدهای واقع در «ال تایگر»‌ را شامل می‌شود که برای چهار مورد از ایزدان اصلی «مایا»ها ساخته شده بودند.

البته این نخستین معبد مدوری نیست که تاکنون در ایالت «یوکاتان»‌ کشف شده و سازه‌های مشابهی در نقاط مختلف این ایالت کشف شده است.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.