عکس| چشم عقاب روی جنگنده اف ۱۴
۱۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۷
شناسه : 45861

این سامانه اپتیکی، متشکل از یک دوربین اپتیکی در زیر دماغه تامکت (Chinpod) و نمایشگر در کابین خلبان است. این دوربین اپتیکی دارای میدان دید ۳۰ درجه بود و می‌توانست با سرعت ۳۰ درجه‎ برثانیه حرکت کند و به‎ صورت ژیروسکوپی در زاویه/انحراف تا ۱۵۰ درجه‎ برثانیه حرکت می ‎کرد و قابلیت قفل خودکار داشت. […]

پ
پ

این سامانه اپتیکی، متشکل از یک دوربین اپتیکی در زیر دماغه تامکت (Chinpod) و نمایشگر در کابین خلبان است. این دوربین اپتیکی دارای میدان دید ۳۰ درجه بود و می‌توانست با سرعت ۳۰ درجه‎ برثانیه حرکت کند و به‎ صورت ژیروسکوپی در زاویه/انحراف تا ۱۵۰ درجه‎ برثانیه حرکت می ‎کرد و قابلیت قفل خودکار داشت. این سامانه اپتیکی توانایی هماهنگی با رادار AN/AWG-۹ جنگنده‎های F-۱۴A و F-۱۴B و رادار AN/APG-۷۱ جنگنده F-۱۴D داشت.

این سامانه برای شناسایی اهداف فراتر از دید بصری به خدمه تامکت کمک می‎کرد. برد این سامانه علیه جنگنده‌‎های کوچک به ۱۸ کیلومتر و بمب افکن‎‌ها و هواپیما‌های ترابری بزرگ بیش از ۸۰ کیلومتر (برخی منابع تا ۱۲۵ کیلومتر) بود. سامانه اپتیکی AN/AXX-۱، از چشمان تامکت‎‌های نیروی دریایی آمریکا بود.

اگرچه تعداد بسیار محدودی از F-۱۴A آمریکایی از سامانه حرارتی AN/ALR-۲۳ به‌‎جای این سامانه استفاده می‎کردند و حتی در نسخه B تامکت نیز خبری از آن نبود.

سامانه AN/AXX-۱ در کنار IRST (سامانه دید حرارتی) AN/AAS-۴۲ در جنگنده F-۱۴D سوپرتامکت نیز به‌‎کار گرفته شد. لازم به‌‎ذکر است که سامانه AN/AXX-۱ یک سامانه اپتیکی و سامانه‎‌های AN/ALR-۲۳ و AN/AAS-۴۲ حرارتی هستند.

سامانه AN/AXX-۱ برروی بسیاری‎ از جنگنده‎‌های F-۱۴A و F-۱۴B و F-۱۴D و سامانه AN/ALR-۲۳ به‎ صورت محدود بر روی برخی ‎از نسخه‎‌های ابتدایی جنگنده‌‎های F-۱۴A و سامانه AN/AAS-۴۲ در کنار سامانه AN/AXX-۱ برروی F-۱۴D نصب شد.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.