جزئیات احداث ۵۰۰ واحد خوابگاه متاهلی/ارتقا ظرفیت خوابگاه‌های متاهلین به ۸۵۰ واحد
۱۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۲
شناسه : 1665

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه ۱۰۰ واحد خوابگاه متاهلین از طریق بازسازی خوابگاه‌هایی که از رده خارج شده‌اند، حداکثر تا سه ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: با احتساب این ۱۰۰ واحد، ظرفیت خوابگاه‌های متاهلین دانشگاه تهران به ۸۵۰ واحد ارتقا خواهد یافت. به گزارش ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی در مراسم کلنگ‌زنی […]

پ
پ


رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه ۱۰۰ واحد خوابگاه متاهلین از طریق بازسازی خوابگاه‌هایی که از رده خارج شده‌اند، حداکثر تا سه ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: با احتساب این ۱۰۰ واحد، ظرفیت خوابگاه‌های متاهلین دانشگاه تهران به ۸۵۰ واحد ارتقا خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی در مراسم کلنگ‌زنی مجتمع ۵۰۰ واحدی خوابگاه متاهلین دانشگاه تهران، گفت: این مجتمع شامل سه برج مشتمل بر ۵۰۰ واحد خوابگاه متاهلین با متراژ ۳۸ تا ۴۲ مترمربع است که تامین منابع مالی آن از طریق تبدیل به احسن اموال و دارایی‌های دانشگاه تهران انجام شده و منابع آن در اختیارمان است.

رئیس دانشگاه تهران با اعلام اینکه ۷ هزار میلیارد ریال به منظور رفع نیازهای خوابگاهی دانشگاه تهران در بخش خوابگاه‌های متاهلین و مجردی تامین اعتبار شده است، افزود: با توجه به اینکه مشاور پروژه مجتمع ۵۰۰ واحدی خوابگاه متاهلین دانشگاه تهران انتخاب شده و پیمانکار آن نیز در شرف انتخاب است، امیدواریم ظرف ۲ سال آینده شاهد بهره‌برداری آن باشیم؛ که در این صورت، مجموع واحدهای خوابگاه‌های متاهلین دانشگاه تهران از ۲۵۰ واحد فعلی به ۷۵۰ واحد می‌رسد. البته ۱۰۰ واحد خوابگاه متاهلین نیز از طریق بازسازی خوابگاه‌هایی که از رده خارج شده‌اند، حداکثر تا سه ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید که با احتساب این ۱۰۰ واحد، ظرفیت خوابگاه‌های متاهلین دانشگاه تهران به ۸۵۰ واحد ارتقا خواهد یافت.

دکتر مقیمی به سابقه اقدامات قانونی به منظور تامین منابع مالی لازم برای احداث ۵۰۰ واحد خوابگاهی ویژه دانشجویان متاهل و همچنین اعتبارات مورد نیاز به منظور بازسازی و مقاوم‌سازی دیگر خوابگاه‌های دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: یک سال قبل در جلسه هیات امنای دانشگاه بحث بود که باید دارایی‌هایی که در اختیارمان است را به نحو احسن استفاده کنیم چرا که این دارایی‌ها به مثابه امانتی در اختیار ما است که اگر استفاده بهینه از آنها به عمل نیاوریم، مصداق حیف نمودن بیت‌المال است.

وی به تشریح اقدامات صورت گرفته به منظور تبدیل به احسن املاک بلااستفاده دانشگاه و استفاده بهینه از آنها بر اساس توصیه‌های مطرح شده از سوی وزیر علوم در جلسه هیات امنای دانشگاه پرداخت و گفت: یک مجموعه خوابگاهی متاهلین در شمالغرب تهران از دارایی‌های دانشگاه تهران بود که متاسفانه تبدیل به یک مخروبه شده بود و مدیران دانشگاه از حدود ۸ سال پیش به دنبال تخریب آن بودند؛ چون ایمنی لازم را نداشت و محل جمع شدن معتادان شده و فضای آلوده‌ای ایجاد کرده بود. با وجود همه این موارد، اما به علت بی‌تصمیمی، تخریب آن به تعویق افتاده بود.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه تبدیل احسن این مجموعه خوابگاهی متروکه دانشگاه تهران در شمالغرب تهران، در نهایت با مصوبه هیات دولت عملیاتی شد؛ خاطرنشان کرد: وزیر محترم علوم شرط کردند که پس از تبدیل به احسن این مجموعه، ۵۰ درصد منابع حاصل از آن برای خوابگاه‌ها بویژه خوابگاه‌های متاهلین صرف شود. اکنون ۷۰ درصد منابع حاصل از تبدیل به احسن آن مجموعه به صورت مستقیم و غیرمستقیم به ارتقای فضاهای خوابگاهی متاهلین، دختران و پسران و همچنین احداث مجتمع ۵۰۰ واحدی خوابگاه‌های متاهلین دانشگاه تهران اختصاص پیدا کرده است.

دکتر مقیمی به بازسازی کامل ساختمان‌های فرسوده کوی دانشگاه تهران و برخی خوابگاه‌های سطح شهر تهران که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به بهره‌برداری رسید، اشاره کرد و گفت: ۹۰ سال از عمر برخی بلوک‌های خوابگاهی دانشگاه تهران می‌گذرد. در دوره جاری مدیریتی تلاش می‌کنیم با تامین منابع لازم و جلب حمایت خیرین نیک‌اندیش، گام موثری برای احیا و بازسازی این خوابگاه‌ها برداشته شود تا فضاهایی ایمن و در شأن دانشجویان در اختیار بهترین فرزندان ملت قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: ارزیابی اقداماتی که در زمینه توسعه و بهسازی فضاهای خوابگاهی دانشگاه تهران در شهر تهران پس از انقلاب اسلامی صورت گرفته است، نشان می‌دهد که اقدامات انجام شده در دو سال اخیر و برنامه دو ساله پیش رو که اجرایی خواهد شد، با اقدامات صورت گرفته در ۴۴ سال گذشته برابری می‌کند، که البته با توجه به کمبود منابع دولتی، اگر تدبیر دولت مردمی آیت‌الله رئیسی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در زمینه امکان تبدیل به احسن اموال و دارایی‌ها از طریق مولدسازی املاک بلااستفاده نبود، برداشتن گام‌های بلند به منظور توسعه و بهسازی فضاهای خوابگاهی ممکن نمی‌شد.

رئیس دانشگاه تهران درباره علت گسترده‌تر شدن نیاز دانشگاه تهران به افزایش ظرفیت خوابگاهی از یک سال اخیر تاکنون اظهار داشت: یکی از آثار دوره کرونا بر آموزش عالی این بود که باعث شد انباشت دانشجویی در دانشگاه داشته باشیم و بویژه مجبور شدیم سنوات را برای دانشجویانی که پایان‌نامه و رساله داشتند به گونه‌ای افزایش دهیم که به عنوان نیمسال‌های مجاز آنها تلقی شود. همچنین در دوران کرونا، خوابگاه‌ها نزدیک ۲ سال تعطیل بود و راه‌اندازی خوابگاه‌های فرسوده پس از دو سال تعطیلی، مشکلات و هزینه‌های فراوانی را در زمان بازگشایی دوباره ایجاد کرد که البته با تلاش و فداکاری مدیران مربوطه و همکاری و همراهی دانشجویان، آن شرایط را پشت سر گذاشتیم.

دکتر مقیمی در بخش دیگر سخنانش از توسعه فضاهای فرهنگی رفاهی دانشگاه تهران در مشهد مقدس و شمال کشور خبر داد و گفت: مجموعه آبرومندی که ظرفیت اسکان همزمان ۴۰۰ دانشجو دارد برای اسکان دانشجویی با رویکرد فرهنگی در مشهد مقدس فراهم کرده‌ایم و همچنین یک مجموعه هتلی در کاسپین واقع در شمال کشور را که سال‌ها به صورت نیمه‌کاره مانده بود را در حال احیا و تکمیل هستیم تا به عنوان خوابگاه دانشجویی متاهلین برای پردیس کاسپین دانشگاه تهران مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

در ادامه این مراسم دکتر علیرضا وجهی، معاون دانشگاه و رئیس سازمان خدمات دانشجویی دانشگاه تهران نیز با بیان اینکه کوی دانشگاه تهران بزرگترین خوابگاه دانشجویی کشور و یک شهر جوان و پرانرژی است، از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواستار حمایت جدی به منظور بهسازی و ارتقای فضاهای خوابگاهی قدیمی دانشگاه تهران شد و گفت: ۳۶ میلیارد تومان در دولت دهم برای ارتقای فضاهای خوابگاهی دانشگاه تهران هزینه شده و از آن موقع دیگر هزینه جدی در خوابگاه‌ها صورت نگرفته بود، تا اینکه در دوره جاری مدیریتی با حمایت‌های صورت گرفته شاهد ایجاد نهضت احداث خوابگاه و بهسازی و بازسازی اماکن خوابگاهی هستیم که در این راه به تداوم حمایت‌ها نیازمندیم.

انتهای پیام 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.