تمدید چالش فناورانه حوزه نفت تا ۲۰ آبان
۱۲ آبان ۱۴۰۲ - ۹:۵۵
شناسه : 2309

چالش «طراحی، ساخت و بهره‌برداری لوله‌های CRA چاه‌های نفت و گاز» تا ۲۰ آبان‌ماه ۱۴۰۲ تمدید شد. به گزارش ایسنا، لوله آلیاژ مقاوم در برابر خوردگی (CRA) از جمله تجهیزات پرمصرفی است که در عمر بیش از صد ساله صنعت نفت ایران، همواره از طریق واردات تامین شده است و امضای قرارداد با صاحبان فناوری […]

پ
پ


چالش «طراحی، ساخت و بهره‌برداری لوله‌های CRA چاه‌های نفت و گاز» تا ۲۰ آبان‌ماه ۱۴۰۲ تمدید شد.

به گزارش ایسنا، لوله آلیاژ مقاوم در برابر خوردگی (CRA) از جمله تجهیزات پرمصرفی است که در عمر بیش از صد ساله صنعت نفت ایران، همواره از طریق واردات تامین شده است و امضای قرارداد با صاحبان فناوری در این زمینه با هدف انتقال فناوری، کسب دانش فنی و بی‌نیازی از واردات طی سال‎‌های آینده، از مصادیق اقتصاد مقاومتی است که در سایه گشایش‌های برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) امکان‌پذیر شده است.

همچنین تکمیل چاه‌های نفت و گاز ترش نیازمند ادوات ضدخوردگی است و مهم‌ترین آنها لوله‌های مورد نیاز برای تکمیل چاه با آلیاژ مخصوص موسوم به CRA است. هزینه‌های گزاف تأمین لوله‌های مذکور از خارج از کشور و نیز زمان‌بندی تحویل بسیار طولانی (بین ۱۲ تا ۱۵ ماه) از زمان انعقاد قرارداد تا تحویل کالا و طرح‌های توسعه‌ای آتی میادین نفتی و گازی موجب‌شده است تا به ساخت این لوله‌ها در داخل کشور توجه شود.

هدف از برگزاری این چالش ارائه طرح‌های فناورانه، نوآورانه و بدیع در زمینه «طراحی، ساخت و بهره‌برداری ‌طراحی، ساخت و بهره‌برداری لوله‌های CRA چاه‌های نفت و گاز» با توجه به استانداردها، معیارها و رویکردهای پیشنهادی ذکر شده در راهنمای چالش به منظور بومی‌سازی، تست مکرر و استفاده عملیاتی در میادین نفتی و گازی کشور است. لذا نخبگان، صاحبان ایده و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور کشور می‌توانند طرح‌های فناورانه و نوآورانه خود را از طریق سایت innoten.ir ارسال کنند.

راهکارها و طرح‌های ارائه شده باید کاملاً شفاف و روشن باشند، منبع واردات مواد اولیه و یا تجهیزات مورد نیاز پیش‌بینی شود، کلیه پیشنهادها مبتنی بر استانداردهای مورد قبول (API5) باشند، همچنین شرح نتایج بر اساس اصول علمی و مستندات باشد.

بر اساس این فراخوان پیش‌بینی زمان ساخت نباید بیش از ۳ سال باشد.

حمایت‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان از طرح‌های برگزیده شامل ارائه مجوز تولید بار اول اقلام فناورانه به‌منظور انعقاد قرارداد با کارفرما بدون انجام تشریفات قانونی و مقررات برگزاری مناقصات، حمایت از هزینه‌های تحقیق و توسعه با ارائه اعتبار مالیاتی و اعطای تسهیلات کم‌بهره برای تحقیق و توسعه و تولید محصول از محل تبصره ۱۸ بند الف قانون بودجه ۱۴۰۰ تا سقف ۱۰۰ میلیارد تومان و تسهیل در اخذ مجوزها و استانداردهای الزامی می‌شود.

به نقل از ستاد نانو، تأمین بخشی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرای طرح، معرفی سرمایه‌گذاران هوشمند و مرتبط جهت سرمایه‌گذاری در طرح و دریافت حمایت از منابع ۵۰۰ میلیون یورویی بند «ی» تبصره ۱ قانون بودجه سال از دیگر حمایت‌های معاونت علمی از طرح‌های منتخب این فراخوان است.

علاوه بر آن شرکت ملی نفت ایران نیز در همکاری در فرایند شناسایی طرح‌های حائز صلاحیت به‌‎منظور تشکیل کنسرسیوم و پیشنهاد آنها به معاونت علمی ریاست‌جمهوری، همکاری و مشاوره در شناسایی زنجیره تأمین داخلی و خارجی اقلام وارداتی پروژه، صدور مجوزهای لازم و در صورت امکان تأمین زیرساخت‌های فیزیکی و قانونی مرتبط با وزارت نفت برای انجام طرح‌های فناورانه و تخصیص منابع مالی جهت حمایت از طرح‌های فناورانه تعریف شده، از طرح‌ها حمایت خواهد کرد.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.